Širjenje obzorij z učenjem na prostem

Od 2. do 6. maja 2022 smo v Vrtcu Martin Krpan Cerknica izvedli prvi dve mobilnosti v okviru ERASMUS + projekta ŽIVETI, IGRATI IN UČITI SE V NARAVI.

Dve strokovni delavki sva se udeležili strukturiranega tečaja BROADENING HORIZONS THROUGH OUTDOOR LEARNING na Portugalskem, na otoku Terceria, ki je del otočja Azori.

V mestu Angra dos Heroismo sva se, skupaj z udeleženci iz še štirih evropskih držav, seznanjali z načeli in praksami učenja na prostem ter z načinom načrtovanja in izvajanja le teh z otroki, pri čemer je zelo pomembna sama priprava ter skrb za varnost otrok.

Tečaj je bil sestavljen iz teoretičnega dela, terenskega dela ter iz praktičnega izvajanja dejavnosti na prostem.  Spoznali sva šolski sistem na Portugalskem, obiskali smo tudi eno izmed srednjih šol. Ker sva bili edini udeleženki s področja predšolske vzgoje, nama je organizatorka omogočila tudi obisk vrtca, kjer sva lahko konkretno ugotavljali podobnosti in razlike med njihovimi in našimi vrtci.

Na tečaju sva predstavili Slovenijo in Notranjsko z vsemi njenimi lepotami, prav tako pa sva prikazali tudi vrtec ter naše delo z otroki. Kot simbol našega kraja sva vsem podarili čarovnice, ki smo jih izdelali sami. Udeleženci so bili navdušeni tako nad našo deželo, kot tudi nad delom z otroki, saj smo prišli do ugotovitve, da je v našem vrtcu delo na področju gozdne pedagogike ter igre in učenja v naravnih okoljih na višjem nivoju, kot v državah, iz katerih so prihajali ostali udeleženci.

V popoldanskem času sva spoznavali otok Terceria, njegove kulturne in naravne znamenitosti ter doživeli utrip življenja prebivalcev tega otoka.

Mobilnost na Azorih je pomembna tako iz profesionalnega kot tudi osebnostnega razvoja, saj nam, poleg novih znanj, pridobljenih na tečaju, ponuja tudi izboljšanje veščin komuniciranja v tujem jeziku, timskega sodelovanja v mednarodnih skupinah ter možnost navezovanja stikov s podobnimi ustanovami v različnih evropskih državah, kar lahko uporabimo v morebitnih prihodnjih projektih vrtca v ERASMUS+ projektih.

Spoznavanje razlicnih kultur 300x225 - Širjenje obzorij z učenjem na prostem 202205Delfini v Atlantiku03 105306 300x225 - Širjenje obzorij z učenjem na prostem

V vulkanu 225x300 - Širjenje obzorij z učenjem na prostem V gozdu 300x225 - Širjenje obzorij z učenjem na prostem

Vulkanska obala 300x225 - Širjenje obzorij z učenjem na prostem Bogata kulturna dediscina 225x300 - Širjenje obzorij z učenjem na prostem

Angra 300x225 - Širjenje obzorij z učenjem na prostem Prvo srecanje udelezencev tecaja 300x218 - Širjenje obzorij z učenjem na prostem 

Medsebojno spoznavanje 300x225 - Širjenje obzorij z učenjem na prostem Predstavitev Slovenije in vrtca 300x225 - Širjenje obzorij z učenjem na prostem 

Dejavnosti v naravi 300x225 - Širjenje obzorij z učenjem na prostem Dejavnosti na obali 300x225 - Širjenje obzorij z učenjem na prostem

Sporocilo tecaja 300x225 - Širjenje obzorij z učenjem na prostem

Skip to content