Tečaj GAME BASED LEARNING IN NATURE v Turčiji

Naš Erasmusov+ projekt ŽIVETI, IGRATI IN UČITI SE V NARAVI, sva s sodelavko Erno Zabukovec zaključili v turškem mestu Antalya. Tam sva se udeležili strukturiranega tečaja z naslovom GAME BASED LEARNING IN NATURE. Spoznali sva številne nove in zabavne igre, ki se jih lahko igramo z otroki in z odraslimi ter se ozavestili, kako pomembno je, da se med igro vsi otroci igrajo in zabavajo.

Center UTOPIA, v katerem je potekal najin tečaj, stoji v idiličnem okolju sredi nasadov mandarin, pomaranč in granatnih jabolk. Tam sva dobili tudi vpogled v njihov alternativni vrtec. Ena od večjih razlik med ˝našimi in tamkajšnjimi˝ otroki je gotovo ta, da je njihova ˝igralnica˝ odprta, saj skoraj vse dejavnosti potekajo na prostem. Imajo sicer manjšo hišico, ki jo uporabljajo le za toaletne prostore in večjo okroglo dvorano, ki jo uporabijo le v primeru res slabega vremena. Občudovanja vreden je tudi njihov odnos do živali, saj otroci, takoj ko pridejo v vrtec, najprej nahranijo živali (ovce, kokoši, zajce…). Kako pomembna je otrokom igra, predvsem odrasle ves čas opozarja napis pri vstopu na peščeno igrišče, ki pravi, da ima vsako živo bitje na tem svetu svoje poslanstvo in POSLANSTVO OTROK JE, DA SE IGRAJO. Že velikokrat slišane besede, ki pa žal v današnjem času in v nekaterih delih sveta ostajajo napisane le na zaprašenih listih papirja.