Zinka Ručigaj: OTROŠKO SRCE JE ZAKLAD

V knjigi se kot rdeča nit vleče misel: »Ljubi me najbolj takrat, ko to najmanj zaslužim, ker to takrat najbolj potrebujem.« Avtorica nam z nadvse preprostim in vsem razumljivim načinom pisanja skuša približati in razumeti vzgojo otrok z ljubeznijo, pohvalo, vzpodbudo in jasno postavitvijo mej. Pomaga nam spoznati, kje delamo napake, kako le-te vplivajo na otroka in kako se jim izogibati.

Iskrica:

»Zamislite si, da imate probleme, zaradi katerih potrebujete pogovor. Takrat se dogovorite s prijateljico ali prijateljem za srečanje ob kavi ali soku. Ko se vaš sogovornik posveti vam, vas opazuje, kdaj pa kdaj tudi kaj reče, takrat imate dober občutek. Da vas posluša. Po tem razgovoru, ne glede na njegov odgovor se bolje počutite.

Kadar vaš sogovornik počne ob pogovoru še nekaj drugega, se ne posveti vam, nimate možnosti pogledati mu v oči, vam ne daje občutka, da vas resnično posluša. Mogoče mu niti ne poveste vsega, kar želite. Po takem pogovoru se običajno počutite slabše kot pred njim, ker imate občutek, da je vašemu sogovorniku vseeno za vas in za vaše počutje.

Pomembno je, kako z otrokom komuniciramo. Kadar se z njim pogovarjamo ob vseh gospodinjskih opravilih, morda niti ne zaznamo vsega, kar nam sporoča. Če si zanj vzamemo čas, gremo z njim na sprehod, se z njim igramo, takrat je običajno naša komunikacija dobra. Otrok dobi občutek, da ga upoštevamo, sprejemamo njega in njegovo razmišljanje. «